Shows / Expositions


More Coming Events

Apr. 28 – Atlantic Spring Showcase, 9 a.m. at the Exhibition Grounds, Fredericton, N.B. Judge: Stephanie Murphy, Hastings, Ont.

Apr. 28 – Calgary Dairy Classic Championship Show, Holstein judging, 8 a.m. in the Victoria Pavilion, Calgary Stampede Grounds, Calgary, Alta. Judge: Kevin McGriskin, Melancthon, Ont.

May 26 – Expo de Champlain-Laviolette, à Ferme Monyka, Trois-Rivières, Qc.

May 26 – Green Acres Holstein Club Show at Lethbridge Exhibition Grounds, Lethbridge, Alta.

May 27 – Expo Delisle, au terrain d’exposition de Delisle, Qc. Juge: Ysabel Jacobs, Cap-Santé, Qc.

June 1 – Expo Bécancour, au terrain d’exposition de Saint-Pierre-les-Becquets, Qc. Juge: Pierre Boulet, Montmagny, Qc.

June 8 – Expo Richelieu, au terrain d’exposition de Sorel-Tracy, Qc. Juge: Steve Comtois, Victoriaville, Qc.

June 9 – Alberta Dairy Congress, Holstein judging, 9 a.m. at Leduc Recreation Centre, Leduc, Alta.

June 23 – Maxville Holstein Show, 9:30 a.m. at Maxville Fairgrounds, Maxville, Ont. Judge: Jeff Stephens, Troy, Ont.

July 3 & 4 – EastGen Showcase at Spencerville Fairgrounds, Spencerville, Ont.

July 5 & 6 – EastGen Challenge – West at Stratford Rotary Complex, Stratford, Ont.

July 7 – Expo B.B.Q. Bellechasse, au terrain d’exposition de Saint-Anselme, Qc.

July 8 – Expo Trois-Rivières, au terrain d’exposition de Trois-Rivières, Qc.

July 9 & 10 – East-Central Ontario Junior Show at Orono Fairgrounds, Orono, Ont.

July 9 & 10 – Western Ontario Junior Show at Woodstock Fairgrounds, Woodstock, Ont.

July 12 & 13 – EastGen Challenge – East at Markham Fairgrounds, Markham, Ont.

July 13 – Expo Victoriaville, au terrain d’exposition de Victoriaville, Qc. Juge: Richard Landry, Sainte-Brigitte-des-Saults, Qc.

July 13-15 – EastGen Atlantic Showcase at Truro Agridome, Truro, N.S.

July 14 – Expo Portneuf, au terrain d’exposition de Saint-Marc-des-Carrières, Qc.

July 18 – Expo Montréal-Vaudreuil-Soulanges, au terrain d’exposition de Pont-Château, Qc. Juge: Julie MacDonald, Winchester, Ont.

July 21 – Expo Bassin de la Chaudière, au terrain d’exposition de Saint-Isidore, Qc. Juge: Jean-Claude Fleury, Saint-Christophe-d’Arthabaska, Qc.

July 21 – Expo Kamouraska, au terrain d’exposition de Saint-Pascal, Qc.

July 27 – Ontario Summer Show, Holstein judging, 9 a.m. at Lindsay Central Exhibition Grounds, Lindsay, Ont. Judge: Adam Liddle, Argyle, N.Y.

July 28 – Expo Chicoutimi, au terrain d’exposition de Chicoutimi, Qc. Juge: Rock Hébert, Sainte-Hélène, Qc.

Aug. 1 – Middlesex County Show at Ilderton Fairgrounds, Ilderton, Ont. Judge: Kevin McGriskin, Melancthon, Ont.

Aug. 3 – Expo Saint-Hyacinthe, au terrain d’exposition de Saint-Hyacinthe, Qc.

Aug. 4 – Expo Rimouski, au terrain d’exposition de Rimouski, Qc. Juge: Yvon Chabot, Victoriaville, Qc.

Aug. 4 – Expo Vallée de le Coaticook, au terrain d’exposition de Coaticook, Qc.

Aug. 4 – Lennox & Addington Club Show at Napanee Fairgrounds, Napanee, Ont.

Aug. 10 – Expo Lotbinière, au terrain d’exposition de Saint-Agapit, Qc. Juge: Thierry Jaton, Compton, Qc.

Aug. 10 – Elgin County Show, 7 p.m. at Aylmer Fairgrounds, Aylmer, Ont. Judge: Josh MacKay, Woodstock, Ont.

Aug. 10 – Northumberland County Show at Campbellford Fairgrounds, Campbellford, Ont. Judge: Glenn Barkey, Blackstock, Ont.

Aug. 11 – Atlantic Summer Classic, 9 a.m. at Charlottetown Civic Centre, Charlottetown, P.E.I. Judge: Paul Trapp, Taylor, Wis.

Aug. 11 – Expo Beauce, au terrain d’exposition de Saint-Honoré-de-Shenley, Qc.

Aug. 11 – Glengarry County Show at Williamstown Fairgrounds, Williamstown, Ont. Judge: Mike West, East Garafraxa, Ont.

Aug. 11 – Peterborough Exhibition Holstein Show at Morrow Park, Peterborough, Ont. Judge: Herb Henderson, Ashton, Ont.

Aug. 15 – Eastern Ontario Invitational, 10 a.m. at Spencerville Fairgrounds, Spencerville, Ont. Judge: Jamie Black, Brushton, N.Y. (Open to Eastern Ontario, Lennox-Addington, Prince Edward and Hastings Counties.)

Aug. 17 – Prescott County Show at Vankleek Hill Fairgrounds, Vankleek Hill, Ont. Judge: Glen McNeil, Goderich, Ont.

Aug. 17 & 18 – Junior All-Ontario Show at Woodstock Fairgrounds, Woodstock, Ont. Judge: Brent Howe, Aylmer, Ont.

Aug. 18 – Expo Cookshire, au terrain d’exposition de Cookshire, Qc.

Aug. 21-25 – Western Canadian Classic Junior Dairy Show at Abbotsford Exhibition Grounds, Abbotsford, B.C. Showmanship classes, 10 a.m. on August 24th. Judge: Bobby Jarrell, Corbyville, Ont. Conformation classes on August 25th. Judge: Kevin McGriskin, Melancthon, Ont.

Aug. 22 – Lambton County Show at Forest Fairgrounds, Forest, Ont. Judge: Brent Howe, Aylmer, Ont.

Aug. 22 – Niagara Club Show at Wainfleet Arena, Wainfleet, Ont. Judge: Jason French, Fergus, Ont.

Aug. 23 – Le Suprême Laitier, jugement Holstein Rouge et Blanc, 13h au terrain d’exposition de Saint-Hyacinthe, Qc. Juge: Tyler Doiron, Cap-Santé, Qc.

Aug. 23 – Oxford County Show at Woodstock Fairgrounds, Woodstock, Ont. Judge: Gary Jebson, Sunderland, Ont.

Aug. 23 – Simcoe County Show at Essa Agriplex, Barrie, Ont. Judge: Barclay Phoenix, Uxbridge, Ont.

Aug. 24 – Le Suprême Laitier, jugement Holstein, 8h au terrain d’exposition de Saint-Hyacinthe, Qc. Juge: Joël Lepage, Amqui, Qc./Supreme Dairy Show, Holstein judging, 8 a.m. at the fairgrounds, Saint-Hyacinthe, Que. Judge: Joël Lepage, Amqui, Qc.

Aug. 24 – Renfrew County Show at Cobden Fairgrounds, Cobden, Ont. Judge: Kyle Rivington, Carp, Ont.

Aug. 25 – Expo Ayer’s Cliff, au terrain d’exposition d’Ayer’s Cliff Qc.

Aug. 28 – Bruce-Grey County Clubs Show at Walkerton Fairgrounds, Walkerton, Ont. Judge: Jeff Stephens, Troy, Ont.

Aug. 30 – Brant-Wentworth Club Show, 6:15 p.m. at Paris Fairgrounds, Paris, Ont. Judge: Jon Kingdon, Forest, Ont.

Aug. 31 – Dufferin-Wellington County Clubs Show at Orangeville Fairgrounds, Orangeville, Ont. Judge: Stephanie Murphy, Hastings, Ont.

Aug. 31 – Quinte Exhibition Holstein Show at Quinte Exhibition Grounds, Belleville, Ont.

Sept. 1 – Expo Brome, au terrain d’exposition de Brome, Qc. Juge: Jean-Claude Fleury, Saint-Christophe-d’Arthabaska, Qc.

Sept. 1 – Stormont County Show at Newington Fairgrounds, Newington, Ont. Judge: Dave Bergeron, Hammond, Ont.

Sept. 3 – Ontario County Show at Port Perry Fairgrounds, Port Perry, Ont. Judge: Kevin McGriskin, Melancthon, Ont.

Sept. 6 – Durham County Show at Orono Fairgrounds, Orono, Ont. Judge: Matt Yates, Beaverton, Ont.

Sept. 7 – Prince Edward County Show at Picton Fairgrounds, Picton, Ont.

Sept. 7 – Lanark County Show, 10:30 a.m. at Almonte Fairgrounds, Almonte, Ont. Judge: Bobby Jarrell, Corbyville, Ont.

Sept. 8 – Expo Richmond, au terrain d’exposition de Richmond, Qc. Juge: Yan Jacobs, Cap-Santé, Qc.

Sept. 14 – Perth-Waterloo County Clubs Show, 6:30 p.m. at Stratford Rotary Complex, Stratford, Ont. Judge: Glenn Barkey, Blackstock, Ont.

Sept. 14 – Frontenac County Show at Kingston Fairgrounds, Kingston, Ont.

Sept. 22 – Lindsay Exhibition Holstein Show at Lindsay Central Exhibition Grounds, Lindsay, Ont. Judge: Nathan Thompson, Belmont, Ont.

Sept. 27 – Carleton-Russell Club Show, 11 a.m. at Metcalfe Fairgrounds, Metcalfe, Ont. Judge: Terry Beckett, Sunderland, Ont.

Oct. 2 – Haldimand-Norfolk Club Show at Simcoe Fairgrounds, Simcoe, Ont. Judge: Josh McKay, Woodstock, Ont.

Oct. 2-6 – World Dairy Expo at Alliant Energy Center, Madison, Wis.

Oct. 4 & 5 – International Red & White Show at World Dairy Expo, Alliant Energy Center, Madison, Wis. Heifers at 1:30 p.m. on October 4th; cows and groups at 7:30 a.m. on October 5th. Judge: Blair Weeks, Pleasant Valley, P.E.I.; Associate Judge: Tom DeGroot, Rosedale, B.C.

Oct. 5 & 6 – International Holstein Show at World Dairy Expo, Alliant Energy Center, Madison, Wis. Heifers at 12 noon on October 5th; cows and groups at 8 a.m. on October 6th. Judge: Carl Phoenix, Sunderland, Ont.; Associate Judge: Joel Phoenix, Cannington, Ont.

Oct. 11 – Eastern Ontario/Western Quebec Championship Show, 9 a.m. at Metcalfe Fairgrounds, Mecalfe, Ont. Judge: Mike West, East Garafraxa, Ont.

Oct. 13 – Atlantic Dairy Championship Show, 9 a.m. at Nova Scotia Exhibition Grounds, Truro, N.S. Judge: Tyler Doiron, Cap-Sante, Que.

Oct. 17 – Autumn Opportunity Show, 9 a.m. at Orangeville Fairgrounds, Orangeville, Ont. Judge: Justin Burdette, Mercersburg, Penn.

Oct. 20 – Westerner Dairy Showcase, Holstein judging, at Westerner Park, Red Deer, Alta.

Nov. 2-11 – Royal Agricultural Winter Fair at Exhibition Place, Toronto, Ont.

Nov. 5 & 6 – TD Canadian 4-H Dairy Classic at Royal Agricultural Winter Fair, Exhibition Place, Toronto, Ont. Showmanship classes, 2 p.m. on November 5th. Showmanship Judge: Claire Swale, Lancashire, England; Associate Showmanship Judge: Steve Fraser, Fergus, Ont. Conformation classes, 8 a.m. on November 6th. Conformation Judge: Bloyce Thompson, Frenchfort, P.E.I.

Nov. 8 – National Red & White Holstein Show at Royal Agricultural Winter Fair, Exhibition Place, Toronto, Ont. Judge: Jack Lomeo Jr., Sylvan Beach, N.Y./Exposition nationale Holstein Rouge et Blanc, à la Foire royale d’hiver de l’agriculture, Exhibition Place, Toronto, Ont. Juge: Jack Lomeo Jr., Sylvan Beach, N.Y.

Nov. 8 & 9 – National Holstein Show at Royal Agricultural Winter Fair, Exhibition Place, Toronto, Ont. First three classes of junior females on November 8th; balance of junior females, milking females and groups on November 9th. Judge: Jamie Black, Brushton, N.Y./Exposition nationale Holstein, à la Foire royale d’hiver de l’agriculture, Exhibition Place, Toronto, Ont. Jugement des trois premières classes de génisses junior le 8 novembre; le reste des jugements juniors, femelles en lait et groupes le 9 novembre. Juge: Jamie Black, Brushton, N.Y.